3D Yazıcı Nedir?

EĞİTİM İÇERİĞİ

3D Printer Nedir

Sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formda somut nesnelere dönüştüren makinelere 3 boyutlu yazıcı denir.

3D baskı teknolojisi ile ihtiyaç duyduğunuz bir aparat basabilir, 3D tarayıcı ile taradığınız bir cismin çıktısını alabilir, çizdiğiniz bir tasarımı prototipleyebilir, hatta kendi ürününüzü oluşturabilirsiniz.

Kısacası 3 boyutlu yazıcılar ile dilediğiniz her şeyi basabilirsiniz.

3D Yazıcı Tarihi

İlk 3D yazıcı teknolojisi Charless Hull tarafından 1984 yılında ortaya çıkmıştır. 1986 yılında 3D Systems adlı ilk 3D yazıcı şirketinin kurulmasıyla yeni bir sektör doğmuştur.

90’lı yıllarda bu teknoloji hızla ilerlemiş, Amerika’da ilk renkli baskı alınmıştır. 2005 yılında başlayan ve 2007 yılında ilk açık kaynak kodlu, kendi parçalarını dahil prototipleyebilen yazıcıları çıkaran RepRap projesi ile 3D yazıcılar evlerimize kadar ulaşmıştır. Bu girişimin amacı maliyeti azaltarak kullanımı yaygınlaştırmaktı ve günümüzde ne kadar büyük bir başarıya ulaştığını görebiliyoruz.

Nasıl Çalışır?

3D yazıcılar, katmanlı imalat (Additive Manufacturing) diye nitelendirilen bir üretim yöntemi ile çalışırlar. Baskı için birçok hammadde kullanılsa da genellikle filament diye nitelendirilen termo plastik materyaller kullanılır.

ÖĞRENİLECEKLER
  • 3D Printer toplarken dikkat edilmesi gereken noktalar, kaliteli baskı almak için gereken ayarlar nelerdir öğreneceğiz.
HEDEF KİTLE
  • 3d Modelleme ve baskı ihtiyacı olan herkes.
  • Üniversitelerin elektronik, makine gibi bölümünde öğrenim gören ve kendini geliştirmek isteyen kişiler.
EĞİTİM İÇİN İHTİYAÇ OLANLAR
  • Herhangi bir ön bilgiye gerek yoktur.

DERSLER

  • 1 Bölüm
  • 00:25:54

Eğitmen Hakkında